Metalizacja próżniowa odbłyśników
Dzięki rozwojowi technologii możemy korzystać z wielu procesów, które pozwalają nadać drugie życie produktom i elementom maszyn i sprzętów wykorzystywanym przez nas na co dzień. Na przykład metalizacja próżniowa to sposób na odnowienie odbłyśników w reflektorach. Z czasem ulegają procesom starzenia, ciemnieją i tracą blask, co może wpływać na jakość oświetlenia drogi po zmroku.
Reflektory w pojazdach – dlaczego nie wolno o nich zapominać?
Dbając o auta, skupiamy się na silnikach, kołach, ale taką samą uwagę powinniśmy poświęcać reflektorom. Jak każdy inny element z czasem tracą blask, mogą się stopić, a każda najmniejsza rysa czy odprysk srebrzystej warstwy, którą są pokryte, może wpływać na sposób oświetlania drogi podczas jazdy. Jeśli nie chcemy kupować nowych odbłyśników, warto poddać je regeneracji w firmie takiej jak TMC-CM, samego producenta tych elementów, aby mieć pewność, że przywrócona zostanie im dawna świetność.
Zadaniem odbłyśnika jest odbijanie światła i właściwe jego pokierowanie. Jazda w różnych warunkach sprawia, że do wnętrza reflektora dostaje się brud, kurz i wilgoć, które niszczą jego powłokę. Z czasem mogą stać się mleczne i stracić kolor, dlatego warto wtedy rozważyć ich odświeżenie. Najczęściej wykorzystuje się do tego metalizację próżniową.
Metalizacja próżniowa odbłyśników – na czym polega i jak wygląda?
Regeneracja rozpoczyna się od wymontowania elementu oraz usunięcia z niego starej warstwy powłoki odblaskowej. W starszych modelach pojazdów, gdzie używane były metalowe części, należy je najpierw poddać piaskowaniu. W nowszych stosuje się plastikowe części, więc wystarczy wykorzystać do tego materiał ścierny o odpowiedniej ziarnistości. Następnie odbłyśnik jest oczyszczany, odtłuszczany i powleka się go podkładem.
Sama metalizacja odbywa się w specjalnych komorach, gdzie na odnawiany element nakładana jest nowa warstwa powłoki z aluminium. Ma ona grubość od 1 do 2 mikrometrów. Po wysuszeniu powierzchnia wygląda jak lustro. Metalizacja próżniowa ma wiele zalet, łatwo kontrolować grubość warstw, czy stworzyć z nich wzór.